W 2018 r. obchodziliśmy Jubileusz 60-lecia utworzenia Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W związku z powyższym przedstawiamy krótkie kalendarium, w którym zawarto zarys historyczny Naszej Spółdzielni.
W roku 1958 uformowała się 20-osobowa grupa założycielska, w skład której weszli przedstawiciele trzech zakładów: Tonsilu, Stokbetu i Spółdzielni Mleczarskiej. Dnia 29 września tego samego roku dokonano wpisu o powstaniu Spółdzielni do rejestru sądowego, której siedzibą Spółdzielni zostały pomieszczenia w podziemiach Ratusza. Jej Prezesem został jeden z pomysłodawców i współzałożycieli ś.p. Pan Józef Wiącek, który na tym stanowisku kierował Spółdzielnią przez szereg długich lat. Pomimo przejścia na emeryturę w roku 1991, w dalszym angażował się w działalność Spółdzielni i zawsze chętnie wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem. Najpierw jako społeczny członek Zarządu, a następnie przedstawiciel Rady Nadzorczej.
W marcu 1959 r. Spółdzielnia oddała do użytku pierwszy budynek mieszkalny mieszczący się przy ul. Konopnickiej 10-12, który został zakupiony od Rady Narodowej w surowym stanie i przekazany mieszkańcom po wykończeniu prac budowlanych. Wtedy też ruszyła budowa osiedla przy tej ulicy, w tempie 50 mieszkań rocznie.
W 1962 r. nasza Spółdzielnia przejęła od Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dwie zabytkowe kamienice przy ul. Kościuszki 8 i 9/10. Po osiedlu Konopnickiej zaczęło wyrastać osiedle przy ul. Wojska Polskiego, później ul. Batorego i Dąbrowskiego, następnie osiedle Tysiąclecia, w dalszej kolejności zespół bloków przy ul. Ogrodowej, ul. Fromborskiej, ul. Kościuszki i ostatnie – przy ul. Mjr. St. Culica i ul. 17. Dywizji Piechoty.
Spółdzielnia budowała nie tylko bloki mieszkalne, ale również infrastrukturę, która je otaczała. Były to kompleksowe zaplecza socjalne danego osiedla: szkoły, przedszkola, sklepy, place zabaw, dom kultury, kotłownie. Pierwsze sklepy powstały na parterach budynku mieszkalnego położonego przy ul. Konopnickiej.
W roku 1973 wybudowano pawilon Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Kilińskiego 10, w którym znajdowały się zakłady usługowe, sklepy, apteka, biblioteka publiczna, biura Spółdzielni oraz świetlica osiedlowa kulturalno-oświatowa, która skupiała życie kulturalne mieszkańców. Świetlica przyciągała dzieci i młodzież z wszystkich osiedli Spółdzielni. Prowadzono w niej koła zainteresowań takie jak, m.in. sekcja szachowa, filatelistyczna, czy Praktyczna Pani. Prawdziwym zainteresowaniem cieszył się klub modelarski, którego uczestnicy zdobywali tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski w kategorii modeli latających. W Spółdzielni zawiązało się towarzystwo im. Marii Konopnickiej, które przyczyniło się do budowy pomnika pisarki w parku im. Dzieci Wrzesińskich.
W 1978 r. przy ul. Piastów 5/6 powstał pierwszy w kraju budynek mieszkalny dla ludzi starszych tzw. „Dom Seniora”. Znajdowały się w nim nie tylko 143 mieszkania, lecz również gabinet lekarski i rehabilitacji, jadłodajnia, która w latach późniejszych została zaadaptowana na restaurację. Warunkiem ubiegania się o przydział mieszkania w „Domu Seniora” było posiadanie grupy inwalidzkiej lub osiągnięcie wieku emerytalnego. Obecnie w wyniku zmian przepisów prawa budynek przy ul. Piastów 5/6, zwany dawniej „Domem Seniora” pełni funkcję zwykłego budynku mieszkalnego, w którym znajdują się lokale mieszkalne i lokal użytkowy z prywatnym ośrodkiem rehabilitacji.
W 1978 r. wybudowano nową kotłownię, która zapewniła dostawę ciepła jak i ciepłej wody do zasobów Spółdzielni (dziś VEOLIA Sp. z o.o.).
W 1979 r. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców przy ul. Chrobrego został oddany do użytku, nowoczesny jak na tamte lata sklep samoobsługowy „Super Sam”.
W 1981 r. przy ul. Słowackiego z myślą o naszych najmniejszych mieszkańcach powstało przedszkole.
W 1983 r. W związku z ciągłą rozbudową osiedli naszej Spółdzielni przy ul. Batorego wybudowano zaplecze Zakładu Remontowo-Budowlanego WSM, który zatrudniał ponad 200 osób.
W latach 1983-1985 wybudowano tzw. „blaszaki” na zieleniaku. W 1986 r. Spółdzielnia, przy ul. Słowackiego oddała do użytku Szkołę Podstawową nr 5 wraz z przyległą do niej halą sportową. Zakład Remontowo-Budowlany wybudował również budynek Banku PKO BP znajdujący się przy ul. Szkolnej.
Za swoją działalność Spółdzielnia była niejednokrotnie nagradzana. W 1974 r. otrzymała odznakę za zasługi dla województwa poznańskiego. Natomiast w latach 1975, 1977 i 1978 WSM wygrywała konkursy na najlepszą Spółdzielnię w kraju.
W roku 1978 Spółdzielnia otrzymała na własność sztandar przechodni. W 1980 roku Spółdzielnię wyróżniono Złotą Honorową Odznaką Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
Przez cały okres swojego istnienia Spółdzielnią kierowały trzy osoby: w latach 1958-1991 Prezesem był ś.p. Józef Wiącek, w latach 1991-2011 Prezesem był Ryszard Klepacki, a od 2011 do dnia dzisiejszego Prezesem jest Pani Urszula Nadolna.
Pomimo, iż Spółdzielnia zakończyła budowę nowych mieszkań cały czas trwają modernizacje budynków i urządzeń w nich się znajdujących. Na początku lat dziewięćdziesiątych mieszkańcy rozpoczęli indywidualnie montować w mieszkaniach wodomierze, które w 2009 roku wymieniono na wodomierze z odczytem radiowym. W 1997 zamontowano wyparkowe podzielniki ciepła na grzejnikach i po raz pierwszy w oparciu o wskazania podzielników, które były odczytywane przez inkasentów dokonano indywidualnych rozliczeń centralnego ogrzewania. W roku 2006 wyparkowe podzielniki zastąpiono elektronicznymi podzielnikami, które są odczytywane zdalnie drogą radiową. Oprócz modernizacji urządzeń odczytowych w mieszkaniach, równolegle toczyły się prace polegające na wymianie okien w lokalach mieszkalnych jak i ocieplaniu ścian szczytowych i stropodachów. Prace te zakończyły się w 2009 roku.
W 2010 roku w oparciu o wnioski mieszkańców Spółdzielnia rozpoczęła prace termomodernizacyjne budynków. Od tamtego roku na bieżąco kontynuuje kompleksową lub częściową realizację robót termomodernizacyjnych i towarzyszące temu przedsięwzięcia. Docieplenie ścian budynku przynoszą nie tylko znaczne oszczędności na cieple, lecz dzięki nim budynki zyskują nowe, barwne elewacje. Mają też wpływ na wizerunek infrastruktury poszczególnych osiedli, która się również wzbogaca o nowe parkingi, chodniki i modernizowane place zabaw dla dzieci. Zakończenie prac termomodernizacyjnych planowane jest na rok 2020. Wówczas Spółdzielnia może przystąpi do realizacji kolejnego zadania jakim jest np.: modernizacja grupowych węzłów cieplnych.
W 2018 roku Walne Zgromadzenie zdecydowało, że w Spółdzielni zostaną wydzielone tzw. „zespoły budynków”, które będą miały możliwość współdecydowania o ponoszonych wydatkach w ramach osiąganych przychodów, dotyczących najbliższego otoczenia.
W 2018 r. na jednym z osiedli na wniosek mieszkańców zamontowano monitoring mający na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa na osiedlu, ale również jako środek prewencyjny w celu ograniczenia dewastacji zasobów, kradzieży samochodów, czy też zmobilizowanie mieszkańców do prawidłowego parkowania itp. Temat monitoringu podejmowany jest w kolejnych nieruchomościach.
Na dzień dzisiejszy Spółdzielnia nie buduje nowych mieszkań, lecz skupiła się na zarządzeniu istniejącymi zasobami. Zmieniające się otoczenie jak i rozwój wielu dziedzin życia sprawia, że konieczne jest modernizowanie i poprawianie funkcjonalności posiadanych przez nas zasobów lokalowych i infrastruktury towarzyszącej.
W 2010 roku po raz pierwszy utworzyły wspólnotę i wyodrębniły się z zasobów Spółdzielni dwa budynki położone w Orzechowie, a w 2018 r. jeden również położony w Orzechowie.
Obecnie w swoich zasobach Wrzesińska Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada 136 nieruchomości ze 156 budynkami mieszkalnymi, w których znajduje się 3971 lokali mieszkalnych o powierzchni 203.132,1 m2 i 117 lokali użytkowych o powierzchni 8.239,80 m2. Spółdzielnia zrzesza ok. 5000 członków, a mieszka w niej ok. 8.5 tys. osób. Nadzór nad działalnością Zarządu Spółdzielni sprawuje dziewięcioosobowa Rada Nadzorcza.
Dzieło zapoczątkowane w 1958 roku nabrało przez te wszystkie lata wielkich i konkretnych kształtów, dzięki kluczowym decyzjom organów Spółdzielni, do których należą obecnie Walne Zgromadzenie, które w wyniku zmiany prawa zastąpiło wcześniejsze Zebranie Przedstawicieli Członków; Rada Nadzorcza, która sprawuje nadzór nad działalnością Zarządu oraz Zarząd kierujący bieżącą działalnością Spółdzielni.
Obchodzony w 2018 roku jubileusz 60-lecia Spółdzielni jest okazją do podziękowania wszystkim osobom, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniły się i nadal przyczyniają do polepszenia sposobu zarządzania i upiększania naszych osiedli. Władze miasta są nam przychylne i zawsze, w miarę możliwości, starają się pomagać w rozwiązywaniu naszych problemów. Spółdzielnia to jej mieszkańcy, to dla nich pracujemy, to właśnie naszym mieszkańcom chcemy zapewnić jak najlepszy i bezpieczny komfort zamieszkiwania przystosowany do standardów XXI wieku.
Wrzesińska Spółdzielnia Mieszkaniowa
ul. Jana Kilińskiego 10
62-300 Września
e-mail: biuro@smwrzesnia.com.pl
telefon: +48 614379-250
8 00 - 17 00
7 00 - 15 00
7 00 - 14 00